अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पविरुद्धको छानविनलाई औपचारिकता दिने प्रस्ताव पारित

दूरबिन नेपाल     १५ कार्तिक २०७६, शुक्रबार ०२:२२    

अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पविरुद्धको छानविनलाई औपचारिकता दिने प्रस्ताव पारित

दूरबिन नेपाल
अमेरिकी राष्ट्रपति डोनल्ड ट्रम्पमाथि महाभियोग लगाउने विषयको छानबिनलाई अमेरिकी संसद्को तल्लो सदन हाउस अफ रेप्रेजेन्टेटिभ्सले औपचारिकता प्रदान गर्ने एउटा प्रस्ताव पारित गरेको छ । सो प्रस्तावमा महाभियोग लगाउने विषयमा भइरहेको छानबिनको सार्वजनिक रूप कसरी लिने भन्ने कुरा उल्लेख गरिएको छ । प्रस्तावमा ट्रम्पका वकिलहरूको अधिकारलाई पनि निर्धारण गरेको छ । डेमोक्रयाटहरूको वहुमत रहेको हाउस अफ रेप्रेजेन्टेटिभ्समा राष्ट्रपतिविरुद्ध महाभियोग लगाउने पक्षमा समर्थन रहे वा नरहेको कुराको यो पहिलो औपचारिक परीक्षण थियो । यद्यपि संसद्मा भएको मतदान राष्ट्रपतिविरुद्ध महाभियोग लगाउने वा नलगाउने विषयमा चाहिँ थिएन । प्रस्तावको पक्षमा दुई सय ३२ मत खसेको थियो भने विपक्षमा एक सय ९६ मत खसेको थियो मतदानको राष्ट्रपति कार्यालय ह्वाइट हाउसले विरोध जनाएको छ । सन् २०१६ को निर्वाचनको झिनो मत अन्तरले ट्रम्प विजयी भएका जिल्लाबाट प्रतिनिधित्व गर्ने दुईजना डेमोक्र्याटले मात्रै प्रस्तावको विपक्षमा मतदान गरे । राष्ट्रपती ट्रम्पले आफूले गलत काम गरेको भन्ने कुरा अस्वीकार गर्दै आएका छन् । सभामुख न्यान्सी पेलोसीले आफ्नो पार्टीले अमेरिकी संविधान र प्रजातन्त्रको रक्षार्थ कदम चालिरहेको बताएकी छन् ।


१५ कार्तिक २०७६, शुक्रबार ०२:२२ मा प्रकाशित